W poprzednim artykule pisałam, dlaczego warto poświęcić trochę czasu na produkcję własnych, domowych kosmetyków i środków czystości. Wcześniej jeszcze poruszyłam też temat potencjalnie szkodliwych składników sklepowych kosmetyków i środków czystości, które mogą być problematyczne zwłaszcza przy przedłużonym kontakcie. Poza kupowaniem bezpieczniejszych produktów, które mają proste składy i uczciwie wymieniają wszystko na opakowaniu, możemy również poeksperymentować i zrobić coś samemu! O tym dzisiejszy artykuł – jak zrobić domowy proszek do prania?
Składniki domowego proszku do prania
Płatki mydlane
Pierwszy składnik, który będzie nam potrzebny, to płatki albo wiórki mydlane. Możemy albo kupić gotowe płatki mydlane albo zetrzeć na tarce resztki mydła, które nam zostało (dodatkowy bonus: unikamy marnowania!). Możemy też kupić mydło o prostym składzie, typu szarego – ale takie naprawdę proste, konserwanty typu tetrasodium EDTA są zbędne. I, mam nadzieję, nie muszę o tym mówić – bez kompozycji zapachowych!
Boraks
Boraks to naturalny minerał, którego głównym składnikiem jest tetraboran sodu. Dezynfekuje i zmiękcza wodę. Stosuje się go w różnych branżach, m.in. w produkcji detergentów, kosmetyków, środków czyszczących, itp. Czasami występuje jako część związków wspomagających usuwanie plam i zmiękczających wodę, ale zależy to od marki i formuły danego produktu.
Soda kalcynowana
Soda kalcynowana (po angielsku “washing soda”), znana jest też jako węglan sodu (Na₂CO₃). Jest to zasadowa sól sodowa używana m.in. w przemyśle szklarskim, detergentowym i chemii gospodarczej. Z powodu bardzo wysokiego pH może powodować podrażnienia w kontakcie ze skórą, dlatego wymaga ostrożnego stosowania.
Nie należy jej mylić z sodą oczyszczoną (wodorowęglan sodu, NaHCO₃), która ma łagodniejsze właściwości. Ponieważ jest bezpieczna do stosowania w kuchni oraz w produktach kosmetycznych, jest częstym składnikiem ciast, znajdziemy ją też w naturalnych dezodorantach.
Olejki eteryczne
Aby nasze ubranie miało lekki, ładny zapach, możemy dodać do niego olejek eteryczny – lub kilka różnych. Ważne, żeby to był naturalny olejek eteryczny, a nie zapachowy! Olejek eteryczny to naturalny ekstrakt roślinny, otrzymywany głównie poprzez destylację parową lub tłoczenie. Ma różnorodne zastosowania w aromaterapii, kosmetyce i medycynie naturalnej. W przeciwieństwie do niego olejek zapachowy jest syntetycznym lub półsyntetycznym produktem, stworzonym głównie dla nadania zapachu. W składzie olejków zapachowych często znajduje się tajemnicze “parfum” – czyli nie wiadomo co.
Przy robieniu naszego domowego proszku do prania możemy wybrać taki zapach, jaki nam najbardziej odpowiada lub jaki mamy w domu – ja użyłam olejku cytrynowego i olejku lawendowego.

Ekologiczny domowy proszek do prania – przepis
Z poniższego przepisu otrzymamy ok. 1 litrowy słoik proszku. Jeśli chcesz zrobić od razu więcej, pomnóż odpowiednio składniki, np. przez 2, 3 i tak dalej. 1 słoik powinien wystarczyć na przynajmniej 20 prań. W poniższych składnikach “kubek” to taki standardowy domowy kubek, ok. 300 ml.
Składniki:
- ¾ kubka płatków mydlanych
- 1,5 kubka sody kalcynowanej
- 1,5 kubka boraksu
- 25 kropli olejków eterycznych
Sposób wykonania:
Zmieszaj ze sobą sodę kalcynowaną, boraks i płatki mydlane. Dokładnie wszystko wymieszaj, żeby równomiernie rozłożyć składniki w słoiku. Następnie dodaj olejek eteryczny, mieszając co kilka kropel składniki, żeby je rozprowadzić po całym proszku. Fajnie sprawdzają się tutaj olejki cytrusowe i olejek lawendowy. Na przykład 10 kropli lawendy + 15 kropli cytryny, albo 10 kropli lawendy + 10 kropli cytryny + 5 kropli limonki. Można też dać samą cytrynę i limonkę albo też poeksperymentować z bergamotką. Jeśli masz jakiś ulubiony zapach olejku eterycznego, to śmiało go użyj.
Domowy proszek do prania – FAQ
Czy ten proszek działa?
Co najbardziej mnie zdziwiło w tym proszku to to, że zadziałał! Mówię serio. Nie spodziewałam się, że będzie taki skuteczny. Do tego ubrania po wypraniu miały zapach olejku eterycznego, którego dodałam. Jednak musimy pamiętać o kilku kwestiach:
1. Temperatura wody
Mydło i woda kalcynowana wymagają ciepłej lub gorącej wody. Zwłaszcza płatki mydlane potrzebują trochę czasu i temperatury, żeby się rozpuścić.
2. Czas trwania prania
Składniki naturalnego proszku do prania muszą być dokładnie wypłukane, inaczej mogą zostać na tkaninach. Z tego względu powinniśmy wybrać odpowiednio długi program; proszek raczej nie nadaje się do szybkiego prania.
3. Uporczywe plamy
Jeśli mamy na ubraniu jakieś mocne zabrudzenie, przed praniem lepiej potrzeć je mydłem lub płynem do mycia naczyń, aby zwiększyć efektywność prania.
Czy boraks jest bezpieczny dla skóry?
Boraks może podrażniać skórę, zwłaszcza jeśli masz z nim dłuższy kontakt albo masz wrażliwą skórę. W większych ilościach może prowadzić do suchości, podrażnień, a czasem nawet do alergii. Dlatego lepiej unikać bezpośredniego kontaktu. Podobnie z sodą kalcynowaną, która ma bardzo wysokie, zasadowe pH.
Czy mogę prać ręcznie proszkiem z boraksem?
Ponieważ boraks i soda kalcynowana mogą podrażnić skórę, to lepiej unikać z nimi bezpośredniego kontaktu. Jeśli chcemy coś wyprać ręcznie, załóżmy rękawiczki – ale i tak zachowajmy ostrożność. Ewentualnie możemy użyć samych płatków mydlanych, tylko upewnijmy się, że będą rozpuszczone, używając odpowiednio ciepłej wody. W czasie płukania możemy użyć kilku kropel olejku eterycznego, aby ubrania pachniały ładnie po wyschnięciu.